CEL
Celem głównym projektu "Droga do Aktywności 2” jest podniesienie poziomu aktywności społeczno – zawodowej 64 klientów Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.
Projekt jest realizowany w okresie od 01.09.2016 do 30.06.2018 (I edycja: 01.09.2016 – 31.07.2017; II edycja: 01.08.2017 – 30.06.2018) i jest ukierunkowany na pobudzenie aktywności społecznej, zawodowej i edukacyjnej osób z niepełnosprawnością oraz wychowanków rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. Prowadzenie działań projektowych doprowadzić ma do zmian pod kątem cech społeczno – ekonomicznych.
GRUPA DOCELOWA
- bezrobotne i/lub
- bierne zawodowo i/lub
- pracujące, zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (osoby z niepełnosprawnością oraz wychowankowie rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej) w wieku 18 – 60 lat, zamieszkujące powiat świdnicki i korzystające ze świadczeń pomocy społecznej.
W projekcie zaplanowano udział 64 (32 w 2016/2017 r. i 32 w 2017/2018 r.) osób w wieku 18-60 lat, z dwóch grup:
Każdy z uczestników projektu zostanie objęty, co najmniej 3 usługami AKTYWNEJ INTEGRACJI, o charakterze, co najmniej społecznym, które będą realizowane w pierwszej kolejności. Proponowane wsparcie odpowiada na indywidualne potrzeby i możliwości uczestników projektu. Działania podejmowane w projekcie są adekwatne do zdiagnozowanych potrzeb w zakresie płci, kompleksowe, gdyż proponują szeroki i zróżnicowany zakres wsparcia, niwelację nierówności lub barier ze względu na płeć w istniejących obszarach problemowych. Zapewniamy uczestnikom projektu możliwość nabycia, podniesienia lub zmiany kwalifikacji lub kompetencji zawodowych oraz rozwinięcie umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych na rynku pracy.
Sfinansowaniu mogą podlegać również:
- koszty opieki nad dzieckiem lub osobą zależną (na czas realizacji zajęć) poniesione przez osobę będącą uczestnikiem zajęć lub koszty zorganizowania zajęć z dziećmi lub osobami zależnymi osób będących uczestnikami zajęć;
- koszty pobytu dziecka uczestnika projektu w świetlicach i klubach;
- koszty dojazdu, cateringu, ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków uczestników projektu, badań profilaktycznych i specjalistycznych, zgodnie z zapisami zawartymi w regulaminie projektu.
ZAKRES WSPARCIA
I. AKTYWIZACJA SPOŁECZNA:
- grupa wsparcia dla osób z niepełnosprawnością,
- wyjazdowe treningi kompetencji i umiejętności społecznych dla wychowanków i osób z niepełnosprawnością do 20 roku życia;
- stacjonarne treningi kompetencji i umiejętności społecznych dla osób z niepełnosprawnością;
- grupa edukacyjna dla wychowanków;
- usługi integracyjne obejmujące edukację społeczną i obywatelską.
- kursy i szkolenia umożliwiające nabycie, podniesienie lub zmianę kwalifikacji i kompetencji zawodowych oraz rozwijanie umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych na rynku pracy.
- terapia psychologiczna, rodzinna lub psychospołeczna dla rodzin i osób;
- zespoły ćwiczeń fizycznych usprawniających psychoruchowo zgodnie z potrzebami osoby z niepełnosprawnością
- organizacja i finansowanie usług wspierających – trener pracy, doradca zawodowy;
- organizacja 3 miesięcznych staży zawodowych